OBEC DOLANY : HISTORIE

Pošumavská odpadová, s.r.o.

Bezpečnost

Historie

Ves Dolany byla založena pravděpodobně počátkem 13. století, poprvé se totiž připomíná v roce 1232 jako sídlo jedné větve pánů z Rýzmberka, která pak používala predikát z Dolan. Tento rod se ve vsi udržel až do 15. století a vybudoval zde i své sídlo – vodní tvrz.

Od přelomu 14. a 15. století
se zde připomínají Měsíčkové z Výškova, kteří ve vsi sídlili do roku 1631. Za nich bylo panské sídlo renesančně přestavěno. Pak ves s tvrzí drželo několik dalších šlechtických rodů.
V 18. století dolanský statek vlastnila jezuitská kolej v Klatovech. Jezuité tvrz rozšířili a upravili pro své potřeby. Dolany pak sloužily jako jejich letní sídlo a jako jedna z potravinových základen pro klatovskou kolej.

O tom
, že se jim ve vsi líbilo, svědčí i to, že nákladně přestavěly starý gotický kostel sv Petra a Pavla z roku 1384.
Na přelomu 18. a 19. století se v obci rozvíjelo zemědělské hospodaření, ale i řemesla a obchod.

V první světové válce
padlo 35 mužů z Dolan. Obětem byl v roce 1920 na návsi odhalen pomník.
V roce 1932 byla na návsi postavena budova obecního úřadu na místě staršího objektu. Zde také od roku 1907 sídlila pobočka pošty a filiálka záložního spolku Kampeličky.

Kostel sv. Petra a Pavla – je dominantou obce Dolany. Byl vystavěn již v době gotiky v roce 1384. Roku 1796 byla provedena jeho celková rekonstrukce, kdy z původní gotické stavby byla ponechána pouze věž a zbytek kostela byl kompletně přestavěn do barokního slohu.

Prohlášení o přístupnosti | Obsah stránek spravuje: Obecní úřad Dolany | Webdesign & hosting : ŠumavaNet.CZ
úvodtisk